W 2006 roku jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowały w 858 przypadkach. Zdarzenia te można podzielić na 290 akcji gaszenia pożarów, 555 interwencji ratowniczych podczas wypadków, awarii chemiczno-ekologicznych, budowlanych oraz zdarzeń powstałych wskutek opadów, przyborów wód, silnych wiatrów, itp. oraz 13 interwencji w wyniku alarmów fałszywych. Szacunkowa wartość strat wyniosła 1 mln 935 tys. zł., zaś uratowane mienie to 24 mln 264 tys. zł. Strażacy z Leżajska wyjeżdżali także poza teren powiatu do 13 akcji, niosąc pomoc i niezbędne wsparcie specjalistyczne. Ogółem w działaniach brało udział 1374 zastępów PSP i OSP oraz 4667 strażaków.
W efekcie zdarzeń i pożarów śmierć poniosło 6 osób, a 141 zostało rannych, w tym 27 dzieci.
Najbardziej charakterystyczne akcje 2006 roku
- Wypadek drogowy w dniu 3 styczna 2006 r. na drodze wojewódzkiej w miejscowości Brzóza Królewska. W wyniku zderzenia trzech samochodów, w tym ciężarowego, zostały ranne 4 osoby. Konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego do uwolnienia poszkodowanych.
- Awaria 26-metrowego komina kotłowni osiedlowej w miejscowości Dębno w dniu 4 lutego 2006 r. Wystąpiło zagrożenie zerwania 1,5-tonowego elementu komina na dach bloku mieszkalnego. Ewakuowano mieszkańców bloku. Do akcji skierowano specjalistyczny, ciężki sprzęt tj. podnośnik SH-22 z JRG PSP Jarosław oraz 50-tonowy dźwig DZ-50 z JRG PSP Mielec, którym podniesiono pochylony segment i przeniesiono na wyznaczone miejsce na ziemi. Przywrócone zostało funkcjonowanie kotłowni zasilającej bloki mieszkalne. Utrudnieniem podczas prowadzonych działań była niska temperatura, porywisty wiatr, pora nocna oraz trudny dojazd do miejsca zdarzenia.
- Pożar młodnika sosnowego na terenie leśnictwa Jelna w dniu 29 kwietnia 2006 r. Spaleniu uległo 1,8 ha młodnika. Uratowano 50 ha kompleks uprawy sosnowej i młodników.
- Pożar budynków mieszkalnych i gospodarczych w dniu 5 maja 2006 r. w miejscowości Brzóza Królewska. Spaleniu uległ drewniany budynek mieszkalny. Udało się uratować część murowanego budynku mieszkalnego oraz dwa budynki gospodarcze.
- Wypadek drogowy na skrzyżowaniu dróg powiatowych w miejscowości Wola Zarczycka w dniu 25 maja 2006 r. z udziałem samochodu marki Volkswagen Polo i samochodu ciężarowego Mitsubishi, przewożącego ponad 170 butli z gazem propan–butan. W wyniku zdarzenia zginął 67-letni kierowca samochodu osobowego. Istniało niebezpieczeństwo wybuchu rozszczelnionych butli gazowych, które wypadły na drogę i do przydrożnych rowów.
- Tragiczny wypadek drogowy na drodze krajowej 77 w miejscowości Dębno. W wyniku uderzenia samochodu osobowego Skoda Felicja w kontener ze ścinkami drewna, który spadł z naczepy samochodu ciężarowego Man, zginął 74-letni kierowca Skody.
- Wypadek drogowy w dniu 6 czerwca 2006 r. na drodze krajowej 77 w miejscowości Nowa Sarzyna z udziałem specjalistycznego samochodu cysterna marki Kerworth z ładunkim 4 ton ciekłego azotu, który wpadł do przydrożnego rowu. Doszło do uwalniania się ciekłego azotu. Skomplikowana i trudna akcja prowadzona w godzinach nocnych trwała ponad 9 godzin. Strażacy uszczelnili wyciek azotu i za pomocą poduszek niskiego ciśnienia ustabilizowali samochód. Dopiero użycie 80-tonowego dźwigu oraz ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego pozwoliło na wyciągnięcie samochodu z głębokiego rowu i postawienie go na drodze.
- Pożar stadniny koni w Wierzawicach w dniu 9 sierpnia 2006 r. W strefie zagrożenia znalazło się 27 koni, ok. 80 szt. trzody chlewnej oraz sąsiadujące obiekty. W wyniku prowadzonych działań udało się uratować wszystkie zwierzęta, część budynku stadniny oraz pozostałe budynki. Utrudnieniem podczas prowadzonej akcji ratowniczo-gaśniczej była pora nocna, samochody gapiów zaparkowane na drodze dojazdowej, duże zadymienie oraz duża ilość materiałów palnych zgromadzonych na poddaszu. Akcja trwała ponad 16 godzin. W działaniach uczestniczyło 90 strażaków.
- Pożar poddasza budynku mieszkalnego w miejscowości Jastrzębiec w dniu 21 sierpnia 2006 r. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji udało się uratować większą część budynku, budynek gospodarczy oraz wiatę garażową.
- Wypadek drogowy samochodu cysterny przewożącej surówkę spirytusową w dniu 30 października w miejscowości Kuryłówka. Pojazd utknął w przydrożnym rowie. Istniało realne zagrożenie przewrócenia cysterny i jej rozszczelnienia. Trudna akcja ratownicza prowadzona w porze nocnej trwała ponad 18 godzin. Strażacy zabezpieczyli samochód przed przewróceniem, przepompowali łatwopalną surówkę do cysterny zastępczej, a następnie wyciągnęli pojazd przy użyciu samochodów z wyciągarkami linowymi.
- Wybuch gazu ulatniającego się z kuchenki gazowej w mieszkaniu bloku osiedlowego w Nowej Sarzynie w dniu 31 października 2006 r. W wyniku zdarzenia poparzeniu uległa jedna osoba, zburzone zostały ściany działowe mieszkania i wyrwane dwa okna. Strażacy udzielili pomocy przedmedycznej poszkodowanemu.
- Wypadek drogowy w miejscowości Brzóza Królewska w dniu 1 grudnia 2006 r. z udziałem samochodów osobowych Opel Corsa i Mitsubishi. W wyniku zdarzenia ranne zostały 2 osoby. Kierowcę jednego z aut udało się uwolnić dopiero po rozcięciu karoserii sprzętem hydraulicznym.
- Wypadek drogowy na drodze krajowej nr 77 w kierunku Niska. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych śmierć poniósł 22-letni kierowca Volkswagena Golfa a 4 osoby, w tym dwoje dzieci, zostały ranne. W celu wyciągnięcia 2 poszkodowanych konieczne było rozcięcie karoserii aut sprzętem hydraulicznym.
W zakresie zapobiegania pożarom i zagrożeniom przeprowadziliśmy czynności kontrolno-rozpoznawcze w 117 obiektach, podczas których stwierdzono 66 nieprawidłowości. Te wyniki pokazują, że pomimo nieznacznej poprawy stanu bezpieczeństwa pożarowego, niestety uchybień i usterek w tym zakresie jest nadal sporo. Dotyczą one w szczególności braku lub niedostatecznego oznakowania stref zagrożenia wybuchem, dróg ewakuacyjnych, miejsc usytuowania gaśnic, a także przeciwpożarowych wyłączników prądu i kurków głównych instalacji gazowej. Niepokój budzi stan zaopatrzenia wodnego, a w szczególności sprawność hydrantów, brak okresowych badań i przeglądów instalacji użytkowych oraz procedur i umiejętności postępowania na wypadek zagrożenia. Zachodzi zatem pilna potrzeba wyeliminowania tych nieprawidłowości.
W ramach profilaktyki przeciwpożarowej w 2006 r. zorganizowaliśmy turnieje wiedzy pożarniczej, działania edukacyjne w ramach „Akcji lodowisko”, „Bezpieczne ferie”, pogadanki w szkołach i zakładach pracy oraz dni otwarte strażnic dla dzieci szkolnych i przedszkolnych.
W zakresie działalności szkoleniowej przeprowadziliśmy cykl szkoleń kwalifikacyjnych OSP przeszkalając łącznie 62 strażaków OSP na kursach kwalifikacyjnych dla szeregowców z jednostek OSP powiatu leżajskiego.
Dla strażaków z Leżajska chlubą jest poprawa skuteczności działania, a także wizerunku strażackiej służby. Znaczne osiągnięcie minionego roku to dalsza poprawa wyglądu obiektów i warunków pracy poprzez wykonane prace modernizacyjne realizowane z dużym nakładem pracy własnej. Przeprowadzono prace tynkarskie w budynku garażowym, wymieniono instalację elektryczną w budynku JRG PSP Leżajsk, wykonano remont korytarzy, klatek schodowych oraz świetlicy. Nastąpiła poprawa wyposażenia w sprzęt. Wymierny efekt przyniosły starania o uzyskanie podnośnika hydraulicznego z drabiną PMT-25D, który został poświęcony i oficjalnie przekazany tut. Komendzie w dniu 4 maja 2006 r. podczas uroczystości powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Na wyposażenie JRG PSP w Nowej Sarzynie trafiła łódź z silnikiem spalinowym.
Do sukcesów również należy zaliczyć poprawę wyposażenia, wyszkolenia i działania całego powiatowego systemu ratowniczo-gaśniczego, unowocześnienie systemu łączności oraz dalsze rozwijanie możliwości naszego Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, znajdującego się w pomieszczeniach tutejszej Komendy.